Ile kosztuje strona internetowa?

ile kosztuje strona internetowaKiedy pytają mnie „ile kosztuje stworzenie strony internetowej?” odpowiadam – tyle co samochód ;D Trudno określić cenę samochodu skoro nie znamy żadnych szczegółów. Można kupić wrak za 1000zł i luksusowy wehikuł za kilkaset tysięcy złotych. Wycena stron internetowych jest równie trudna i zależy od wielu czynników, dlatego jednoznaczna odpowiedź na pytanie o cenę strony WWW jest niemożliwa. Nie jestem w stanie określić ile kosztuje stworzenie rozbudowanego serwisu internetowego, ale jeśli interesuję Cię koszt prostej, ale nowoczesnej witryny internetowej można stworzyć pewien szacunkowy cennik.

Koszt własnej strony w Internecie należy podzielić na koszt jej stworzenia tj. projekt graficzny i programowanie, oraz utrzymanie strony tj. domena i hosting.

Koszt utrzymania strony WWW

Domena

Domena jest częścią adresu internetowego, unikalną nazwą w Internecie (np. firma.pl). Opłata za posiadanie domeny jest kosztem stałym. Opłacamy rachunek raz w roku i jesteśmy właścicielami domeny przez kolejny rok. Koszt domeny internetowej na rok zwykle zamyka się w granicach kilkudziesięciu złotych.

Hosting

Jest to miejsce na dysku twardym firmy hostingowej stale podłączone do Internetu. Przechowuje dane i pliki naszej strony internetowej tak by była dostępna 24h na dobę. Można korzystać z darmowego hostingu, co obniża koszty, ale jest związane z licznymi ograniczeniami. Moim zdaniem jest to gra niewarta świeczki. Płatny hosting dla prostej strony internetowej w zależności od parametrów to koszt roczny w granicach 100zł.

Podsumowując koszty rocznego utrzymania strony internetowej nie powinny przekroczyć kwoty 200zł.


Koszt stworzenia strony internetowej

Kiedy posiadasz już domenę i hosting potrzebujesz webmastera, który zaprojektuje i wykona Twoją stronę. Całkowity koszt jej wykonania to przede wszystkim projekt graficzny i programowanie.

Projekt szaty graficznej

Tutaj cena może być bardzo zróżnicowana w zależności od zdolności i talentu zleceniobiorcy. Warto przejrzeć port folio i sprawdzić czy poziom jaki reprezentuje webdeveloper odpowiada naszym oczekiwaniom . Projekt graficzny prostej strony internetowej , ale odpowiadający najnowszym trendom w webdesignie powinien oscylować w granicach 1000zł. Profesjonalne agencje mają zwykle wyższe stawki niż np. freelancerzy. Najlepiej poprosić o wycenę w kilku miejscach i wybrać najkorzystniejszą ofertę. Należy jednak pamiętać, że tanie strony internetowe to zwykle marna jakość o czym możesz poczytać tutaj.

Prace programistyczne

Kodowanie zwykłej strony WWW z kilkoma podstronami to niewielki koszt. Za 500zł nasza strona powinna być poprawnie zakodowana. Jest to jednak statyczna strona WWW oparta na HTML i CSS, której edycja i aktualizacja będzie trudna dla osoby bez wiedzy programistycznej.

Dlatego stworzono systemy zarządzania treścią (CMS) takie jak WordPress. Strony oparte na WordPressie może aktualizować praktycznie każdy, gdyż przypomina to edycje dokumentu tekstowego w Wordzie. Jeśli masz zamiar aktualizować czasami ofertę czy np. dodawać zdjęcia do galerii wybierz stronę opartą na CMS. Koszt programowania takiej strony będzie trochę wyższy, ale zatrudnianie webmastera do każdej aktualizacji treści wyjdzie znacznie drożej. Kodowanie strony opartej na WordPressie to maksymalnie 2000zł, wraz z implementacją wtyczek, integracją strony z mediami społecznościowymi, krótkim kursem obsługi itp.

Warto też dopłacić za responsywność strony internetowej. Strona responsywna dostosowuje swój wygląd do rozdzielczości ekranu, na którym jest wyświetlana. W dobie smartfonów i tabletów jest to szczególnie ważne by nasza strona była czytelna i dobrze wyglądała na urządzeniach mobilnych. Jeśli wycena waszej strony internetowej nie jest dużo niższa od kwot, które wymieniłem responsywność powinna być wliczona, gdyż staje się powoli standardem, a nie usługą dodatkową.

Responsywne strony internetowe

 

Reasumując koszt wykonania responsywnej strony internetowej opartej na Worpressie, z unikalnym, nowoczesnym projektem graficznym nie powinien przekroczyć kwoty 3000zł. Jest to wydatek jednorazowy. Biorąc pod uwagę korzyści płynące z posiadania własnej strony internetowej, uważam, że nie jest to wygórowana kwota.

Jeżeli potrzebujesz strony internetowej, skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń, opisz czego potrzebujesz i poproś o darmową, indywidualną wycenę.

FacebookTwitterGoogle+WykopDelicious

2 komentarze o “Ile kosztuje strona internetowa?

  1. Merytoryczny wpisy, który powinien uzmysłowić klientom dlaczego profesjonalny serwis nie może kosztować 100zł. Dzięki za podlinkowanie do mojego wpisu 🙂

  2. Wycena stron internetowych to temat rzeka, szczególnie na naszym rodzimym rynku, kiedy konkuruje się głównie ceną, nie jakością. Wszystkim, którzy zastanawiają się ile powinna kosztować strona Internetowa polecam http://zailestrona.pl/09d7 To bezpłatny kalkulator, wystarczy określić 5 parametrów, na podstawie których system podaje widełki cenowe określając czego można się spodziewać w danej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *